برگزاری پانزدهمین جشنواره گیاهان دارویی و محصولات غذایی سالم در اصفهان


محمد مجیری در گفت و گو با نیوزنگار جی پی لند اظهارکرد: هدف از برگزاری پانزدهمین جشنواره گیاهان دارویی و محصولات غذایی سالم حمایت از تولیدکنندگان داخلی و همچنین آشنایی بیشتر شهروندان با گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی، محصولات غذایی سالم، ارتقاء شناخت شهروندان در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی و ایجاد رقابت سالم میان تولیدکنندگان برای ارتقاء کیفی تولید، استانداردها و معیارهای جهانیِ توسعه صادرات گیاهان دارویی است.

وی تصریح کرد: ارایه مشاوره رایگان تغذیه سالم و مزاج شناسی به شهروندان، ارایه تخفیف ویژه جشنواره به شهروندان، پذیرایی با شربت های گیاهی، برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره همراه با قرعه‌کشی و اهداء جوایز از برنامه‌های ارائه شده در این جشنواره خواهد بود.

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری اصفهان افزود: در این جشنواره انواع گیاهان دارویی خشک، عرقیات، اسانس‌ها، ادویه جات، عسل ، روغن گیاهی، محصولات غذایی سالم، طبیعی و ارگانیک و… به صورت عمده و خرده ارایه و نحوه استفاده از آن­ها، ویژگی‌­ها و فواید این گیاهان معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه هر شب ساعت ۲۱ برنامه شاد همراه با قرعه‌کشی و اهدا جوایز در این جشنواره برگزار خواهد شد، گفت: این جشنواره از ۲۶ مرداد ماه به مدت شش روز از ساعت هشت صبح الی ۲۲ در محل بازار گیاهان دارویی واقع درخیابان پروین روبروی فروشگاه رفاه، جنب ایستگاه آتش نشانی دایر است.

مجیری اظهارکرد: بازار گیاهان دارویی اصفهان در سال ۱۳۸۸ برای نخستین بار در کشور با جمع آوری و استقرار فعال‌ترین شرکت‌ها در زمینه‌های کشت و تولید، فرآوری و تبدیل و بازرگانی که تشکیل دهنده یک چرخه کامل در امر بورس مبادلات عمده گیاهان دارویی و محصولات غذایی سالم است، به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: در این بازار همواره تلاش شده محصولات عمده‌ای که مردم نیاز دارند با قیمتی مناسب و کیفیتی برتر در اختیار آنها قرار گیرد، همچنین حضور نمایندگان هفت استان که از تولیدکنندگان محصولات گیاهی هستند، از ویژگی‌های این بازار به شمار می‌رود.

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان تصریح کرد: در بازار گیاهان دارویی شهرداری اصفهان محصولات به دو صورت عمده و جزیی حداقل با ۱۵ تا ۲۰ درصد پایین‌تر نسبت به قیمت‌های سطح شهر ارایه شده و انواع دمنوش و شربت‌های گیاهی، عرقیجات گیاهی، محصولات آرایشی و بهداشتی گیاهی، روغن‌های گیاهی، گیاهان دارویی خشک، محصولات غذایی سالم، طبیعی و  ارگانیک و انواع ادویه جات به فروش می رسد.

مجیری با بیان اینکه استفاده از گیاهان دارویی و فراورده‌های طبیعی یکی از رویکردهای کشورهای صنعتی محسوب می‌شود، افزود: سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری اصفهان سعی دارد تا با راه‌اندازی بازار تخصصی گیاهان دارویی و همچنین برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های تخصصی به معرفی هرچه بهتر این صنعت و نیز تولیدکنندگان برتر کشوری بپردازد.