سعیدنیا: شهرسازی اصفهان سرآمد شهرهای ایران استبه گزارش نیوزنگار جی پی لند، احمد سعید نیا صبح امروز (پنج‌شنبه) در مراسم اعلان عمومی شروع فرایند تهیه طرح جامع شهر اصفهان اظهار کرد: مادی های این شهر که در بخش های مختلف شکل گرفته ریشه در دوران مادها دارد  و بیانگر تاریخ اصفهان است.

وی با بیان اینکه زیبایی شهر در وجود دشت ها، رودخانه و کوه است، افزود: کسانی که در زمان شاه عباس حداکثر استفاده را از این عناصر طبیعی کرده و اصفهان را به نصف جهان ارتقاء دادند را نباید فراموش کرد.

شهری همپای اصفهان در دنیا وجود ندارد

مؤلف کتاب سبز شهرداری های کشور با بیان اینکه شهری همپای اصفهان در دنیا وجود ندارد، گفت: عناصر فرهنگی، معماری ، طبیعی و تعصب شهروندان به وجود این شهر در رشد اصفهان تأثیر گذار بوده به طوری که می توان گفت این شهر را شهروندان ساخته اند.

سعید نیا ادامه داد: اهمیت دیگر شهر اصفهان پیشتازی در شهرسازی مدرن است.

وی با بیان اینکه نخستین طرحی که بعد از قانون تعریز در سال ۱۳۱۲ تصویب شد و پس از آن طرحی در ایران نداشتیم تا اینکه کوچس در سال ۱۳۳۷ طرح دیگری تهیه کرد، اظهار کرد: در گذشته طرح ارگانیک مطرح شد، اما متأسفانه مورد توجه قرار نگرفت در حالی که تاریخ شهر را نباید به نگاه تحقیر نگریست.

بنیان گذار جامعه مهندسی شهرسازی ایران با تأکید بر اینکه ناکارآمدی طرح ها به دلیل عدم اجرایی بودن آن ها زیاد است، گفت: من حافظ تفکر شهرسازی در کشور هستم و معتقدم باید طرح ها را تحلیل کنیم و صرفاً به نقد بسنده نکنیم.

وی افزود: اصفهان نخستین طرح ساختاری کشور را تهیه کرد و شهر و مناطق پیرامون آن را به صورت یک‌جا دید، گفت: شهر پدیده منطقه‌ای است و اگر آن را منطقه‌ای نگاه نکنیم آب و حیات را ندیده ایم، جدا کردن شهر از منطقه بزرگترین مشکل طرح های شهری بوده است.

سعید نیا تصریح کرد: به راستی نمی دانم داخل جعبه سیاه برنامه جامع شهر اصفهان چیست، اما پیش بینی می کنم سنگ بزرگی برداشته ایم که باید از عهده آن برآییم.

وی تصریح کرد: مواجه شدن با شهروندان تداخل ذی‌نفعان و ذی نفوذان یکی از پیچیده ترین مسائلی است که پیش روی برنامه ریزان شهری قرار میگیرد.

بنیان گذار جامعه مهندسی شهرسازی ایران اصفهان افزود: در پاسخ به اینکه چرا طرح های قبلی تحقق پیدا نکرد باید گفت دلیل مهم آن در مدیریت شهری یا  نبود بودجه و یا کارشناس است.

بزرگترین انقلاب شهرسازی با مشارکت مردم رخ می دهد

وی خاطرنشان کرد: مدیریت شهری امروزه برای تأمین منابع درآمدی مجبور به انجام معامله و چانه زنی است درحالی که بزرگترین انقلاب شهرسازی وقتی رخ می دهد که مردم مشارکت داشته باشند.

سعید نیا با اشاره به دلایل موفق نبودن طرح های شهری گفت: تمام پیشنهادات طرح های جامع شهری تنها به شهرداری باز نمی گردد بلکه به آموزش و پرورش، وزارت نیرو، راه و شهرسازی، بنیاد مستضعفان و سایر نهادهایی که در شهرها صاحب زمین هستند، مربوط است.

وی ادامه داد: ۲۸ نهاد در تولید فضای شهری و احداث موسسات دخیل هستند که هیچ‌کدام دیگری را قبول ندارند و با یکدیگر هماهنگی ندارند، اما در این مسیر الگوی سیاسی برای هماهنگی دستگاه ها و الگوی شهرسازی یکپارچه یا همان حکم روایی خوب در شهرها لازم است.

بنیان گذار جامعه مهندسی شهرسازی ایران تأکید کرد: اگر نتوانیم مدیریت بخشی را به مدیریت میان بخشی تبدیل کنیم این طرح جامع نیز با شکست مواجه می شود.

وزارت راه و شهرسازی ابزار لازم و قانونی برای نظارت بر شهر را ندارد

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی ابزار لازم و قانونی برای نظارت بر شهر را ندارد و بسیاری از پرونده ها را برای حصول نتیجه به دادگاه ارسال می کند، گفت: از طریق دادگاه نمی توان این مسائل را نظارت کرد.

سعید نیا اظهار کرد: براساس قانون، نظام مهندسی ناظر بر ساخت و سازهای شهری است، اما آیا به راستی تاکنون توانسته وظیفه نظارتی خود را به درستی انجام دهد؟ آیا تقلبی در ساخت و ساز و امضا فروشی توسط مهندسان ناظر انجام نشده است و همه نظارت ها صحیح بوده است؟

وی با بیان اینکه اقتصاد مستغلاتی شهرها که می خواهد تمام اقتصاد را به ساختمان تبدیل کند، نمی گذارد سازمان نظام مهندسی نظارت خوبی داشته باشد، افزود: از معتمدان شهر نمایندگان شوراهای محله، نماینده دانشجویان و سایر اقشار صاحب نظر باید نظرخواهی شود چرا که آخرین دستگاهی که می تواند نظارت مؤثر داشته باشد، نظارت مردمی است.

وی تأکید کرد: نهادهای مردمی مسئول هستند چراکه نظام نامه و آیین نامه دارند، پس برای ارتقاء شهر باید به سازمان های مردم نهاد تکیه کرد.