سفرهای شخصی درون شهری را به حداقل رسانده ایم/تردد دانش آموزان با موتور منع قانونی داردبه گزارش نیوزنگار جی پی لند، علیرضا صلواتی امروز _یکشنبه ۲۵ شهریورماه_ در نشست نیوزی ستاد مهر سال تحصیلی ۹۸_ ۹۷ که با حضور مدیران شهری برگزار شد، با اشاره به وجود دو نوع سفر منظم و غیرمنظم، اظهار کرد: هر ساله با آغاز مهرماه سفرهای منظم به واسطه سفرهای دانشجویی و دانش‌آموزی افزایش می‌یابد چراکه سفرهای تحصیلی و کاری جزو سفرهای منظم و سفرهای زیارتی، تفریحی، خرید، دید و بازدیدها و … جزو سفرهای نامنظم محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه هر ساله با آغاز سال تحصیلی و در مهرماه ۲۰ درصد به حجم سفرهای شهری افزوده می‌شود، ادامه داد: باید تلاش کرد که این افزایش سفرها منجر به ازدحام و افزایش ترافیک در شهر نشود.

صلواتی با بیان اینکه ستاد مهر از ابتدای تابستان فعالیت خود را آغاز می‌کند، افزود: سازمان اتوبوسرانی، تاکسیرانی، سازمان حمل و نقل و ترافیک، معاونت خدمات شهری، سازمان کار و کالا و … از ابتدای تابستان جهت فعالیت بهتر در مهرماه برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام می‌دهند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان با بیان اینکه به غیر از برنامه‌های روزمره از جمله ایمن‌سازی مدارس، خط‌کشی معابر اصلی، ایجاد خطوط جدید و … که جزو فعالیت‌ها و برنامه‌های عادی بوده و در مناطق پانزده‌گانه انجام می‌شود، تصریح کرد: امسال با تکمیل و راه‌اندازی خط یک مترو شهروندان، دانش‌آموزان و دانشجویان می توانند از آن استفاده کنند به همین منظور مقرر شد با تعامل آموزش و پرورش، زمانبندی ساعات کار حمل و نقل عمومی با ساعات رفت و آمد دانش‌آموزان تنظیم شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ هزار دانش‌آموز از سرویس مدارس استفاده می‌کنند، گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا سفرهای شخصی را به حداقل برسانیم و دانش‌آموزان از طریق دوچرخه، اتوبوس، مترو و پیاده‌روی سفرهای شهری خود را انجام دهند.

صلواتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرفاصله قطار شهری۱۰ دقیقه است و ساعت کار آن از ساعت شش و ۳۰ دقیقه صبح آغاز و تاساعت ۲۱ بوده البته کاهش سرفاصله به هشت دقیقه و ادامه ساعت کاری مترو تا ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه در دستور شهرداری قرار گرفته، همچنین در نظر داریم سال آینده سرفاصله مترو را به پنج دقیقه برسانیم.

وی اضافه کرد: در تلاش هستیم تعداد مسافران حمل و نقل عمومی را از ۵۰ هزار مسافر کنونی به ۱۰۰ هزار مسافر افزایش دهیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان با بیان اینکه با همکاری و تغییر خطوط اتوبوسرانی به دنبال یکپارچه‌سازی اتوبوسرانی هستیم، اظهار کرد: علاوه بر احداث ایستگاه‌های دوچرخه در کنار ایستگاه های مترو، همچنین در مجاورت ایستگاه های مهم مثل صفه و کاوه برای خودروها نیز پارکینگ احداث شده است.

وی با بیان اینکه ۹ اکیپ گشت بازرسی از ۳۱ شهریور تا ۱۵ مهرماه در ستاد مهر فعالیت دارند که پلیس راهور نیز در این گشت‌ها مستقر هستند، ادامه داد: سه گشت تاکسیرانی، سه گشت اتوبوسرانی و دو گشت برای نظارت و مدیریت بار و کالا و هر نوع تخلف پارک در ایستگاه های اتوبوس، پارک دوبل و سوارکردن دانش آموزان بیش از حد مجاز را نظارت و اعمال قانون می‌کنند.

صلواتی با اشاره به قانونمندتر شدن شهروندان تصریح کرد: مأموران گشت از ساعت شش صبح تا ساعت ۱۴ و از ساعت ۱۷ تا ۲۰ هر گونه خلاف‌های ترافیکی را با سیستم‌های پیام رسان اطلاع‌رسانی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: با تمهیداتی که امسال با هماهنگی آموزش و پرورش صورت گرفته مقرر شد زنگ ترافیک را در مدارس داشته باشیم، همچنین پلیس مدرسه، آموزش ترافیکی در مدارس به دانش آموزان و والدین آن‌ها آموزش داده می‌شود و استندهای دوچرخه نیز به منظور برطرف کردن نابه‌سامانی‌ها مدارس آرام آرام به دوچرخه تجهیز می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان اضافه کرد: با توجه به اینکه تردد دانش آموزان با موتور منع قانونی دارد، تاکید بر این بوده است که آموزش و پرورش با دانش آموزانی که از وسیله نقلیه موتور استفاده می‌کنند، همکاری نکند تا در سفرهای دانش‌آموزی در مدارس حاشیه شهر، شاهد این موضوع نباشیم.

صلواتی با بیان اینکه با تصویب در شورای ترافیک، پلیس با خودروهای سبک و سنگین که فاقد معاینه فنی هستند، اعمال قانون می‌کند، ادامه داد: خودروهایی که فاقد برگه معاینه فنی خودرو باشند روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. از اول مهرماه برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی به صورت جدی‌تر برخورد می‌شود.

وی با اشاره به وجود مرکز معاینه سبک در شهر و همچنین یک مرکز معاینه فنی سنگین در بلوار فرزانگان، گفت: رانندگان با مراجعه به این مراکز می‌توانند برگه معاینه فنی خودروی خود را دریافت کرده تا شاهد نگرانی‌ها و آلودگی هوا نباشیم.

این نیوز بروزرسانی می شود…